Lékaři varují před »rybí pedikúrou«!  Může přenášet HIV i žloutenku!

rybí pedikúra

 

 

Britští lékaři totiž před »rybí pedikúrou« varují: Může přenášet infekce a dokonce žloutenku typu C a HIV! Riziko potvrdil i hlavní hygienik ČR.

Nevšední kosmetické ošetření začíná být trendem i v Česku. V Praze například nabízejí tuto speciální masáž rybkami garra rufa přímo ve výloze salonu na Václavském náměstí za 299 Kč. „Splňujeme všechny hygienické požadavky. Ryby nikdy žádnou infekci nepřenesly,“ řekla Klára Žáčková z masážního salonu.

Podle nejnovějšího výzkumu je procedura nebezpečná nejen pro lidi s oslabenou imunitou, ale i pro pacienty s lupenkou, jimž se doporučovala! „Lupenka jako nemoc patří do rukou lékařů,“ upozorňuje Michael Vít, hlavní hygienik ČR a dodává: „I v Česku byly publikovány studie, z nichž vyplývá, že rybičky mohou být nositeli atypických mykobakterióz, atypické TBC, která se může projevit poškozením kůže, a mohou přenášet plísně.“

Nebezpečná může být také voda, do níž vnořila nohy spousta lidí před vámi. Kompletní sterilizace není možná, protože rybky by uhynuly. Budeteli mít smůlu, můžete se dokonce nakazit viry HIV či žloutenky. Stačí jen, když se před vámi smočí ve vodní lázni nakažený člověk, který lehce krvácí třeba z oděrky.

„Vyžadujeme, aby poskytovatel nedovolil koupel u lidí, kteří mají poškození kůže a mohlo dojít ke krevnímu znečištění vody. V tom případě by opravdu mohlo dojít, i když je pravděpodobnost malá, k přenosu nákaz jako je žloutenka či HIV,“ dodal Vít.

Na salony se tak zaměřili hygienici, ale i veterináři. Těm musí být každý chov nahlášen. Pedikúru rybkami už zakázaly některé státy USA či Kanada.